Kategórie
Témy

Diaľničná známka v roku 2020

V roku 2020 bude po prvýkrát uvedená diaľničná známka s platnosťou 365 dní. V ponuke budú celkovo štyri druhy diaľničných známok:

10-dňová diaľničná známka za 10 EUR

30-dňová diaľničná známka za 14 EUR

ročná a 365-dňová diaľničná známka za 50 EUR.

365-dňová diaľničná známka sa začne predávať od 1. februára 2020.

Platnosť diaľničnej známky je možné jednoducho skontrolovať na stránke eznamka.sk, kde stačí zadať evidenčné číslo automobilu a opísať bezpečnostný kód alebo na infolinke NDS na telefónnom čísle 02 32 777 777.

V prípade uvedenia emailu alebo telefónneho čísla systém upozorní 3 dni vopred na vypršanie platnosti diaľničnej známky nezáležiac na jej type.

Najjednoduchším spôsobom, ako získať diaľničnú známku je jej zakúpenie na stránke eznamka.sk. Taktiež je možné jej zakúpenie aj na hraničných priechodoch alebo na čerpacích staniciach.

Pri kúpe cez internet sa dá platiť jedine platobnou kartou. Po úspešnom zrealizovaní platby cez internet je na e-mailovú adresu zaslané potvrdenie o platbe, ktoré zároveň slúži ako daňový doklad a je uznateľné v účtovníctve. Takýto doklad nie je potrebné nosiť so sebou v papierovej podobe.

Národná diaľničná spoločnosť kontroluje vodičov na diaľniciach pomocou statických aj mobilných kamerových systémov. Pokiaľ kamery zaznamenajú vozidlo bez platnej diaľničnej známky majiteľovi vozidla bude automaticky zaslaná pokuta podľa zásad objektívnej zodpovednosti. Za jazdu bez platnej diaľničnej známky je pokuta 150 EUR. Ak do 15 dní od jej doručenia je uhradená suma zodpovedajúca 2/3 pokuty, teda 100 EUR, berie sa, že je pokuta uhradená v plnej výške. Vodič môže dostať maximálne jednu pokutu za kalendárny mesiac. V prípade, ak pokuta nepríde do 3 rokov od jazdy bez diaľničnej známky, je takpovediac tento priestupok premlčaný.

V prípade, ak sa vodičovi nedopatrením podarí dostať na diaľnicu bez platnej diaľničnej známky, stále má možnosť si dodatočne (najlepšie v ten istý deň) dokúpiť známku a tým sa vyhnúť pokute.

Proti rozhodnutiu o udelení pokuty je možné podať takzvaný odôvodnený odpor. V prípade ale ak odporca neuspeje v správnom konaní, pokuta sa mu navýši o ďalší poplatok v hodnote 30 EUR.

Diaľničná známka nie je prenosná a je viazaná na konkrétne vozidlo.

V prípade prívesného vozíka nie je potrebná dodatočná diaľničná známka ak spolu s automobilom nie je presiahnutá hmotnosť 3,5 tony.

Diaľničná známka nie je potrebná pre klasické motorky. Trojkolky a štvorkolky ju už ale musia mať. Taktiež nie je potrebná diaľničná známka pre držiteľov preukazu ŤZP (ZŤP).

Ďalšie odkazy:

Zakúpenie diaľničnej známky cez internet

Zoznam obchodných miest pre zakúpenie diaľničnej známky

Mobilná aplikácia pre zakúpenie diaľničnej známky – Android

Mobilná aplikácia pre zakúpenie diaľničnej známky – iOS

3 odpovede na “Diaľničná známka v roku 2020”

Martinhovorí:

Dobrý deň,
pri nakúpe cez e-známky príde na email doklad, kde je napísane cez bez DPH – DPH – Spolu? Ďakujem.

Dobrý deň,
myslím si, že posledná veta „Taktiež nie je potrebná diaľničná známka pre držiteľov preukazu ŤZP (ZŤP)“ nie je korektná, a preto prosím o Vaše stanovisko k nasledujúcej situácii.
Ak matka vozí dieťa, ktoré má štatút (aj preukaz) ZŤP, musí si kupovať diaľničnú známku? Podobne aj dospelý, ktorý má preukaz ZŤP a vezie ho niekto v aute, by potom nemusel mať diaľničnú známku?
Ďakujem za odpoveď.

adminhovorí:

Dobrý deň,

v zmysle § 7 ods. (1) písm. h) Zákona 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov od úhrady diaľničnej známky sú oslobodené vozidlá a jazdné súpravy, ktoré sú zaregistrované osobou, ktorá je držiteľom parkovacieho preukazu. Podľa § 7 ods. (2) oslobodenie od úhrady diaľničnej známky sa vzťahuje na prevádzkovateľov vozidiel, len ak sú tieto vozidlá zaregistrované v systéme správcu výberu úhrady diaľničnej známky. V prípade ak nie sú zaregistrované u správcu výberu úhrady diaľničnej známky, má prevádzkovateľ vozidla, prípadne vodič, povinnosť zabezpečiť splnenie povinnosti úhrady diaľničnej známky.

Bližšie informácie ohľadne parkovacieho preukazu sú vymedzené v § 17 Zákona 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Pekný deň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *